• Shotokan karate a znak tygra

 • Tygr v kruhu, neboli „Tora no kan“ je jasným, neodmyslitelným symbolem karate stylu Shotokan. Každý karatista, který tento symbol spatří, by měl mít potuchy k čemu jej přiřadit a co představuje. Otázkou je odkud znak „Tygra v kruhu“ pochází.

  Tygři jako takoví v Japonsku nežijí, takže na první pohled může být poněkud neobvyklé, že by takovéto zvíře mohlo reprezentovat nějaké japonské bojové umění. Někdy však není moudré brát věci doslova. Když otec moderního karate, Gichin Funakoshi přišel do Japonska počátkem dvacátých let, setkal se a spřátelil s místním cvičencem juda Hoana Kosugi. Ten spolu s mistrem judo Jigoro Kanem povzbuzoval Funakoshiho, aby zůstal v Japonsku, za účelem výuky a propagace svého karate. Kosugi byl kromě umění juda známý i jako velmi dobrý malíř a umělec. Postupem času se ukázalo, že by mohl být Kosugi i nápomocný a užitečný pro samotný vývoj karate stylu shotokan.

  V průběhu času se Kosugi stal Funakoshiho žákem, u kterého se věnoval umění karate. Funakoshi byl vybízen svým žákem k tomu, aby pro Japonce napsal knihu o novém umění, tzv. Mistrův text.  V Japonsku je takové pojednání známé jako „Tora no maki“ nebo „Tygří svitek“. Tento dvouslovný název díla se datuje do doby, kdy se takovéto práce psali na dlouhé svitky. Jde o text, na který bylo na dlouhá léta zapomenuto, oproti samotnému znaku a názvu.

  Funakoshi publikoval svou první knihu, známou jako „Ryukyu Karate Kenpo“ v roce 1922 a šlo o první knihu na světě se zaměřením na karate. Ilustrace v knize byly ztvárněny Kosugiho studentem Masatsuno Yamashirou. Obal publikace, kde je uvedeno vyobrazení tygra v kruhu je prací samotného Kosugi Hoana. Tímto ztvárněním chtěl ukázat význam výrazu shotokan a samotného Funakoshiho.

  Funakoshi ve své domovině na Okinavě nazývaný též jako „Shoto“. Šlo o básnické přízvisko, které dostal, když se věnoval rozjímání a psaní krátkých básní na hoře Tora, neboli Tygří hoře. Slovo „shoto“ (šoto), znamená šumění pínií, čili borovic. Právě do samotného ševelení borovicového jehličí se často při svém rozjímání Funakoshi zahleděl. Z tohoto přízviska i později vznikl samotný název Funakoshiho školy – Shotokan. Funakoshi ve svých rozhovorech často mluvil o tomto místu. Zdálo se být tedy příhodné a tak Kosugi zakomponoval tygra do symblou jeho školy.

  Šlo rovněž o velmi příznačný znak pro samotného Funakoshiho a jeho karate. Tygr představuje sílu, rychlost a houževnatost. Protože karate vývojově vychází z čínských bojových umění, je symbol i ztvárněním čínského postoje, že tygr nikdy nespí. Kruh, který je kolem tygra, představuje celistvost všech těchto atributů, které k sobě neodmyslitelně patří a neměli by se dělit. A tak tento znak začal s prvním vytištěním knihy reprezentovat Shotokan karate-do. Symbol tygra v kruhu vešel do historie jako znak a symbol Funakoshiho Shotokan karate. Volný a trochu kostrbatý kruh má v původní kresbě nerovnosti, což znamená, že to bylo provedeno jedním kruhovým pohybem. Znak umístěný vprav nahoře je podpis umělce Kosugiho.

  To jak vnímal Funakoshi sensei karate se dá vyčíst z některých jeho citátů: „pamatujte, skvělé ctnosti karate jsou opatrnost a pokora“. Též často říkával, „cílem karate-do je přispět k evoluci lidského ducha prostřednictvím fyzického a duševního výcviku.“ Tyto dva jeho citáty vypovídají o celistvosti karate stylu shotokan a o jeho znaku téměř vše.

  Autor: Martin Rethy – Shotokan karate GRYF Liberec

  Použité zdroje:
  HESSEL, R. G., Shotokan Karate: It’s History and Evolution. St. Louis, Missouri: Focus Publications, 1991.